Logo 112 Eindhoven

Ter plaatse bij landelijk in Den Haag op vrijdag 30 januari 2026
Redactie landelijk 0 reactie(s) vr 30 januari 2026, 16:35

De bibliotheek keert terug in het hart van de samenleving

De bibliotheek krijgt een definitieve en verankerde plek in elke Nederlandse gemeente. Het kabinet zet een grote stap om de drempel tot kennis en ontmoeting te verlagen door de Bibliotheekwet aan te scherpen. Met een jaarlijkse investering van 60 miljoen euro en een nieuwe wettelijke zorgplicht voor gemeenten en de Caribische eilanden, moet een volwaardige bibliotheek voor iedereen binnen handbereik komen.

De tijd dat de bibliotheek enkel een stille plek was voor het lenen van boeken, ligt inmiddels ver achter ons. Minister Moes van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap benadrukt dat deze instellingen fungeren als het kloppende hart van de lokale gemeenschap. Het zijn plekken waar een leven lang leren centraal staat, of het nu gaat om ouders die boeken zoeken voor het voorlezen, ouderen die hun digitale vaardigheden bijspijkeren tijdens een computercursus of buurtbewoners die elkaar simpelweg opzoeken voor een kopje koffie.

Lees ook:  Fietsers krijgen automatisch sneller groen met fietsapp op telefoon

De noodzaak voor deze wetswijziging vloeit voort uit een eerdere evaluatie van de Bibliotheekwet. Daaruit bleek een zorgwekkende trend: het aantal fysieke vestigingen nam af, waardoor veel dorpen en wijken het moesten doen met enkel een afhaalpunt of helemaal geen voorziening. De nieuwe zorgplicht dwingt gemeenten en de openbare lichamen Bonaire, Sint-Eustatius en Saba om zorg te dragen voor een volwaardig aanbod. Dit is de kroon op een ontwikkeling die de afgelopen jaren al is ingezet met flinke investeringen. Dankzij eerdere subsidies zijn er reeds 46 nieuwe vestigingen geopend en zijn honderd beperkte voorzieningen uitgebouwd tot volwaardige bibliotheken.

Dat de behoefte aan de bibliotheek groot is, blijkt uit de meest recente cijfers. Nooit eerder waren er zoveel kinderen en jongeren aangesloten. In 2024 was bijna driekwart van alle minderjarigen lid van de bibliotheek, mede doordat het lidmaatschap tot 18 jaar gratis is. De bibliotheek biedt hen niet alleen fysieke boeken, maar ook een schat aan digitale bronnen en educatieve activiteiten die essentieel zijn in een wereld waarin informatie steeds belangrijker wordt.

Lees ook:  Gevaarlijke grasaren in de zomer: controleer uw hond extra goed

Nu de Raad van State het wetsvoorstel zonder opmerkingen heeft gepasseerd, is de weg vrij voor de verdere politieke behandeling. Het voorstel ligt momenteel bij de Tweede Kamer. Met de structurele financiële injectie van 60 miljoen euro per jaar hoopt het kabinet te garanderen dat de bibliotheek ook in de toekomst een toegankelijke haven blijft voor kennis, cultuur en sociale verbinding.

Deel dit artikel:

Reacties

Reageren op dit artikel is niet meer mogelijk

Ook interessant

Adverteren in de regio

Jouw advertentie hier?

Bereik direct duizenden betrokken inwoners. Als hét toonaangevende nieuws- en 112-platform in de regio bereiken wij dagelijks lezers van jong tot oud. Perfect voor lokale ondernemers die gezien willen worden!

Bekijk de mogelijkheden

WhatsApp

Blijf up-to-date via WhatsApp!

Volg ons kanaal voor het laatste nieuws: whatsapp.112eindhoven.nl

Bovenop het 112 nieuws sinds 2008. Onafhankelijk, razendsnel en betrokken.